Osiem Pytań do Agencji SEM

Wybór agencji, które zajmie się Twoim marketingiem internetowym nie jest prosty. Dlatego przedstawiamy 10 pytań, które pomogą Ci przy wyborze agencji SEM

Skontaktuj się z nami

Dzwonię w sprawie nowej usługi
Proszę o kontakt
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności

Wybór agencji, które zajmie się Twoim marketingiem internetowym nie jest prosty. Dlatego przedstawiamy 10 pytań, które pomogą Ci przy wyborze agencji SEM

1. Jaki stosuje model rozliczeń

Wiele agencji stosuje różne modele rozliczeń. Część z nich rozlicza się w modelu procentowym od budżetu, czyli im więcej wpłacasz, tym więcej płacisz. Oczywiście przy większych kwotach budżetu AdWords maleje procent, który musisz zapłacić za obsługę kampanii, jednak kwota cały czas rośnie.

Agencje stosują też stawkę ryczałtową nie uzależniając od tego tego ile przeznaczysz na budżet AdWords. Jest to duża zaleta, dla Ciebie jak i dla agencji. Po pierwsze agencja może wykorzystać pełen potencjał AdWords, po drugie chcąc zwiększyć swój budżet AdWords (np. w związku z sezonowym popytem na Twoje usługi) nie będziesz się tym przejmował, tylko wpłacisz więcej na budżet AdWords, kolejną zaletą jest możliwość łatwego rozplanowania swojego budżetu miesięcznego przeznaczonego na zarządzanie kampanią AdWords

Kolejnym system rozliczeń jest system zysku od konwersji. Czyli przeznaczasz budżet na kampanię, agencja zarządza Twoją kontem i budżetem i z każdego zakupu z kampanii płacisz pewien procent z tego ile zarobiłeś. Jest tutaj jednak pewne ryzyko. Po pierwsze zapytaj siebie, czy chciałbyś wykonać jakąś pracę, która nie wiadomo, czy będzie opłacona? Ile poświęciłbyś czasu i energii na nieokreślony zarobek pod koniec miesiąca? Przy modelu hybrydowym musisz też liczyć się, z tym że nie każda agencja się na to zgodzi, jeśli nie będzie widziała szansy sprzedaży produktu, a Twój budżet na samą kampanię będzie mały

Istnieją również modele hybrydowe, czyli łączące te trzy wyżej wymienione. Jednym z bardziej popularnych przy kampaniach dla początkujących sklepów, czy startup-ów jest model łączący niską stawkę miesięczną z zyskiem ze sprzedaży. Jednak zawsze trzeba brać pod uwagę, to czy agencja zgodzi się na taki model, nie widząc szansy na sprzedaż w Twoim sklepie (sama reklama nie sprzedaje), czy nie widząc zapotrzebowania na Twoje usługi.

Tak na prawdę nie ma w 100% procentach idealnego modelu, dlatego staraj się dobierać model jak najbardziej przejrzysty i jasny dla Ciebie!

2. Zapytaj o to co wpływa na wynik jakości słowa kluczowego w AdWords

To jest naprawdę proste pytanie, na które odpowiedź powinna znać każda osoba ubiegająca się o pracę w agencji, czy pracująca na co dzień z systemem Google AdWords.

Odpowiedź na to pytanie jest dosyć prosta. Na wynik jakości słowa kluczowego wpływają:

Współczynnik klikalności (CTR) - historyczny, aktualny i oczekiwany dla danego URL
Dopasowanie i trafność treści reklamy, strony docelowej, słowa kluczowego, w rozumieniu dopasowania należy również wziąć pod uwagę:

Położenie Geograficzne (skuteczność konta w regionach, na które jest prowadzone kierowanie)
Docelowe urządzenia (skuteczność reklamy na różnych typach urządzeń)

Jakość strony docelowej

Dobra firma zajmująca się SEM od razu powie Ci, że wynik jakości wpływa na:

Możliwość udziału reklamach w aukcji
Rzeczywisty koszt kliknięcia
Szacunkową stawkę za pierwszą stronę
Szacunkową stawkę za górę strony
Pozycję reklamy
Dostępność rozszerzeń

3. Czy firma posiada fizyczną lokalizację

Tutaj trzeba bardzo uważać, ponieważ wirtualnych agencji powstaje coraz więcej na rynku, co więcej są to czasem agencje, które podszywają się pod Google i wyłudzają pieniądze, za to żeby Twoja stronie nie znikła z indeksu wyszukiwarki. Oczywiście nie jest to zasadą! Poza tym, jeśli firma ma biuro, możesz odwiedzić jej siedzibę, zobaczyć jak pracują pracownicy, porozmawiać przy kawie o wynikach Twoich kampanii i być może wpaść na genialny pomysł z Twoim wykonawcą!

4. Jak dużo osób będzie pracować przy mojej kampanii

Jeśli usłyszysz odpowiedź o tym, że więcej niż dwie osoby będą pracować przy Twojej kampanii to powinieneś poważnie zastanowić się, dlaczego nie wystarczą tylko dwie, albo nawet jedna? Na to pytanie odpowiem Ci od razu. Często jest tak, że jest jedna jest osobą nadzorująca i planująca Twoją kampanię, jej cele, strategię, ta druga osoba przełoży to wszystko do systemu Google AdWords i doda coś jeszcze od siebie. Właśnie ta osoba będzie monitorowała i zdawała sprawozdania z Twojej kampanii i podczas prac optymalizacyjnych będzie konsultować się z planującym i bardziej doświadczonym współpracownikiem.  W końcu zależy nam na tym abyśmy mogli się wszyscy rozwijać!

5. Z jakich narządzi korzystacie do monitorowania i zarządzania kampaniami

Google AdWords, AdWords Editor, Google Analytics, Arkusz Kalkulacyjny

Jeśli nie padnie, któreś z tych słów to jeszcze nic strasznego, ale jeśli nie padnie więcej niż dwa to ten prostokąt z klamką na ścianie, to są drzwi!

6. Czy mogę liczyć na konsultacje i doradztwo

Oczywiście, że możesz, nawet powiem Ci więcej - Powinieneś tego oczekiwać!

7. Czy Posiadacie status partnera lub certyfikaty Google AdWords

Jest to dosyć ważne pytanie, mówiące o samej agencji i pokazujące jej obraz. Jeśli agencja SEM posiada status partnera Google to możesz spać spokojniej. Jeśli agencja nie posiada statusu partnera to poproś ją o wykazanie się certyfikatami AdWords. Jeśli agencja zaczyna zbywać Cie z tematu certyfikatów i mówi o tym, że to tylko taki mały szczegół albo aktualnie nie jest w stanie Ci ich pokazać (certyfikaty są dostępne publicznie) to już wcześniej wspominałem jak wyglądają drzwi - skorzystaj z nich.

Jak wyglądają Certyfikaty AdWords?

Jak sprawdzić status partnera AdWords?

Status partnera można sprawdzić w wyszukiwarce partnerów Google - Sprawdź Partnera Google  

8. Jaki jest numer do mojej agencji SEM?

510 442 282

Uczciwe pozycjonowanie SEO i reklama Google Ads

Uczciwe pozycjonowanie SEO i skuteczne kampanie w Google Ads to kluczowe elementy sukcesu online każdej firmy. W Exelmedia zdajemy sobie doskonale sprawę, że każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia i staranności. Nasza agencja oferuje kompleksowe usługi w zakresie pozycjonowania stron internetowych oraz reklam w Google Ads, oparte na solidnych strategiach, najnowszych trendach rynkowych, a przede wszystkim – na uczciwych warunkach współpracy. Zdobądź przewagę konkurencyjną i skontaktuj się z nami już dziś, abyśmy mogli wspólnie opracować strategię, która przyspieszy rozwój Twojego biznesu.

Zachęcamy także do pogłębienia tematu uczciwych praktyk SEO - zapoznaj się z akcją społeczną, promującą uczciwe pozycjonowanie i reklamę w Google - #NABICIWSEO.

O autorze

Jan Maciaszek - Specjalista SEO/ADS

Swoją przygodę z e-commerce i marketingiem internetowym rozpoczął od praktyk w naszej firmie na stanowisku copywriter. Obecnie odpowiada za prowadzenie działań SEO (szczególnie pod kątem kreacji i optymalizacji treści w serwisach) i reklamę Google ADS. Prywatnie pasjonat dobrej kuchni, zdrowego odżywiania i sportu, który każdą wolną chwilę stara się spędzić aktywnie.

Porozmawiajmy o uczciwym marketingu

Dzwonię w sprawie nowej usługi
Proszę o kontakt
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności