Pozycjonowanie sklepu internetowego - ile to kosztuje?

Właściciele sklepów stacjonarnych coraz śmielej wkraczają w szeroko pojęty marketing internetowy. Poprzedni rok pokazał jaką moc ma popularny online. Sama obecność przedsiębiorców offline już nie wystarcza - ważna jest dywersyfikacja sprzedaży, która znacznie pomaga w dalszym rozwoju biznesu. Świadomość dotycząca obecności potencjalnych klientów w Internecie rośnie, dlatego też każdego dnia powstają nowe e-commerce. Same otworzenie internetowej odnogi firmy nie przyniesie jednak pożądanych rezultatów...

Skontaktuj się z nami

Dzwonię w sprawie nowej usługi
Proszę o kontakt
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności

Artykuł pochodzi z czasopisma Branża dziecięca 1/2021

Właściciele sklepów stacjonarnych coraz śmielej wkraczają w szeroko pojęty marketing internetowy. Poprzedni rok pokazał jaką moc ma popularny online. Sama obecność przedsiębiorców offline już nie wystarcza - ważna jest dywersyfikacja sprzedaży, która znacznie pomaga w dalszym rozwoju biznesu. Świadomość dotycząca obecności potencjalnych klientów w internecie rośnie, dlatego też każdego dnia powstają nowe e-commerce. Same otworzenie internetowej odnogi firmy nie przyniesie jednak pożądanych rezultatów...

Po zbudowaniu swojego pierwszego sklepu internetowego przychodzi czas na pozyskiwanie wartościowego ruchu do sklepu, który ma przełożyć się na wzrost sprzedaży oferowanych produktów. Jeśli nie wyjdziesz do klienta i nie powiesz: “Hej, mam w swojej ofercie produkty, których poszukujesz”, nawet najbardziej wytrawny koneser e-zakupów nie trafi do Ciebie, ponieważ najzwyczajniej w świecie nie odnajdzie Twojego sklepu w sieci - zamiast tego uda się do witryny innego e-sprzedawcy i to tam sfinalizuje swoją transakcję. E-commerce może wyglądać cudownie, mieć wdrożone fontanny i wodotryski, ale bez ruchu użytkowników nie ma on szans na dalszy rozwój.

Ruch w sieci generować możesz na bardzo dużą ilość sposobów, m.in:

- pozycjonowanie sklepu czyli tzw. SEO

- reklama płatna Google ADS/Facebook ADS

- e-mail marketing

- sprzedaż poprzez marketplace

- umieszczenie oferty w porównywarkach cen

- działania w social media

- współpraca z influencerami

- content marketing

- blogowanie, tworzenie filmów o produktach

- dołączenie do sieci afiliacyjnych

Dzisiaj zajmiemy się pierwszym z wymienionych kanałów promocji. Jest pozycjonowanie sklepu w wyszukiwarkach czyli tzw. SEO. Często to główny kanał, przez który pozyskasz sprzedaż.

W kuluarach rozmów ze specjalistami czy agencjami bardzo często usłyszeć można pytanie: “Ile właściwie kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?”

Odpowiedzieć na to pytanie nie jest łatwa. Wszystko za sprawą tego, że nie ma na to jednej, uniwersalnej i prostej odpowiedzi. W przypadku SEO magiczna sentencja “to zależy” sprawdza się idealnie. Dlatego też w tym artykule chcę pokazać Ci, od czego tak naprawdę zależy koszt pozycjonowania.

Dużo zależy od tego gdzie jesteś teraz

Jeśli dopiero zaczynasz z swoim sklepem internetowym to mam dla Ciebie smutną wiadomość - zanim dogonisz konkurencje zapewne miną lata. Wszystko zależy od branży w której działasz oraz konkurencji, z która walczysz o pozycje w wyszukiwarce. Dobrze realizowana strategia pozycjonowania może przybliżyć Cię do Twoich rywali w rok/dwa. Kolejny czas spędzisz na prześcignięciu konkurencji i zdobędziesz tym samym miejsce lidera. Głowa do góry, każdy kiedyś znajdował się na początku drogi ze swoim biznesem. Musisz wiedzieć, że dobrze zaplanowane i prowadzone działania będą procentować latami, a pozyskany ruch przełoży się na realną sprzedaż w Twoim sklepie.

Strategia pozycjonowania to podstawa

Bez odpowiedniej strategii pozycjonowania Twoje działania będą skazane na przypadkowość i tylko z bardzo dużą dozą szczęścia przyniosą Ci długotrwałe korzyści.

Co powinna zawierać dobra strategia SEO?

Po pierwsze powinieneś określić obszar tematyczny prowadzonych działań, czyli na jakie tematy i produkty chcesz pozycjonować Twój sklep w wynikach wyszukiwania. Aby podjąć odpowiednią decyzję konieczna będzie analiza tzw. fraz kluczowych. Są to wyrażenia, które Twoi klienci wpisują w wyszukiwarce szukając produktów, które sprzedajesz. Dzięki tym analizom zbudujesz księgę słów kluczowych. Jest to dokument, który określi m.in. trudność pozycjonowania danej frazy, ilość miesięcznych wyszukiwań, a także pomoże określić jakie kategorie masz tworzyć w swoim sklepie i jakie treści pisać. Kolejna sprawa to analiza konkurencji, czyli sprawdzenie jak Twoi rywale radzą sobie w SEO, na co stawiają w swoich pracach, jakie są ich silne i słabe strony. Analiza konkurencji dostarczy wielu pożytecznych danych, dzięki którym zbudujesz solidny fundament swoim przyszłych działań w SEO. Do opracowania strategii pomocne będą profesjonalne narzędzia SEO. W większości przypadków są one płatne, dlatego też najlepiej jeśli ten element prac wykona zewnętrzny partner, który ma doświadczenie w pozycjonowaniu sklepów najlepiej w branży w której działasz.

Optymalizacja techniczna strony internetowej pod SEO

Musisz wiedzieć, że to co wyświetla się w postaci graficznej użytkownikom Twojego sklepu, różni się od tego co widzi robot wyszukiwarki, który odwiedza i przeszukuje witrynę Twojego e-commerce. Bot widzi tylko kod sklepu, a więc żadne obrazy czy filmy wideo nie zrobią na nim wrażenia. Wyjątkowo ważna jest optymalizacja techniczna niewidocznych elementów sklepu. Poprawa niedostrzegalnych aspektów technicznych, takich jak kod źródłowy, kwestie serwera czy crawl budgetu pomoże znacząco zwielokrotnić siłę SEO dla Twojej witryny. Nie zwracałeś na to nigdy uwagi? W takim razie możliwe jest, że tylko programista będzie mógł naprawić niewidoczne elementy strony. Jest to kolejny koszt, który z pewnością nadszarpnie kieszeń. Wszystko jednak zależy od zakresu i godzin pracy.

Dostosowanie sklepu do urządzeń mobilnych

Duża część wejść na sklepy internetowe pochodzi z urządzeń mobilnych. Oczywiście wszystko zależy od tematyki i branży. Czasami udział odwiedzin z komórek może dochodzić nawet do 80%. Witryny, które nie są przystosowane do urządzeń mobilnych nie pokażą się na wysokich pozycjach w wyszukiwarce. Google promuje strony sklepów, które dostosowane są do segmentu użytkowników mobile.

Optymalizacja on-site, czyli działania na poszczególnych stronach sklepu

Kolejna składowa kosztów to optymalizacja sklepu strona po stronie. W celu zwiększenia swojej widoczności w wyszukiwarkach konieczne jest skupienie się zarówno na optymalizacji strony głównej, jak i na stronach poszczególnych kategorii czy też produktów.

Elementów, o które musisz zadbać jest naprawdę wiele. Najważniejsze z nich to:

- Tytuł strony (tzw. tag title)

- Opis strony (tzw. tag description)

- Adres www poszczególnych podstron (tzw. URL)

- Nagłówki H1-H3

- Opisy alternatywne zdjęć produktów (tzw. atrybut ALT)

- Elementy kodu takie jak pogrubienia czy cytaty.

- Odpowiednie ułożenie tekstów w kodzie strony, np. najważniejsze informacje na górze strony czy stosowanie spisu treści w wpisach blogowych

To tylko niektóre elementy, których optymalizacja wpływa na dobre pozycjonowanie w wyszukiwarkach. Im większy sklep tym więcej pieniędzy trzeba włożyć żeby poprawić kategorie i produkty.

Treści - czyli content is a king

Zadaniem Google jest dostarczenie osobie szukającej wyczerpującej odpowiedzi na pytanie lub problem, pojawiający się w oknie wyszukiwarki. Dlatego tak ważne jest tworzenie wyczerpującej i trafnej treści. Wielu z Was zapyta: “Wyczerpująca? Czyli jaka?”. Taka, która ma odpowiednią długość, posiada obrazki i odnośniki w treści do innych materiałów. Z tego też powodu pierwsze, co należy zrobić to rozbudować treści w sklepie internetowym. Przyjęło się, że na każde zapytanie związane z tematem Twojego sklepu powinien powstać osobny tekst. Napisanie takiego tekstu przez copywritera to koszt, który kosztuje w zależności od długości, jakości i doświadczenia osoby piszącej. Rzeczą oczywistą dla pozycjonera jest to, że treści muszą być autorskie, tj. unikalne, a przy tym poprawne językowo. Praktyka pokazuje jednak, że sklepy kopiują i powielają treści od producenta produktów, a to nie przynosi wzrostu ruchu z wyszukiwarek. Policz ile treści musisz napisać, przemnóż to przez stawkę osoby odpowiedzialnej za kreacje treści i masz kolejną dużą składową kosztów pozycjonowania.

Pozyskiwanie linków - koszt link buildingu

Nie ma wątpliwości, że linkowanie to jeden z najbardziej kosztownych działań jeśli mowa o pozycjonowaniu. Niestety, jest to jeden z kluczowych aspektów. Google patrzy również na jakość tychże linków. Ich pochodzenie jest niezwykle istotne - wiarygodność stron, z których zostały pozyskane linki musi stać na wysokim poziomie. Dodatkowo, najlepsze efekty można uzyskać, kiedy treści będą ze sobą spójne tematycznie. Musisz wiedzieć, że w dzisiejszych czasach na nic zdadzą się generatory treści czy katalogi stron. Google jest mądrzejszy niż kilka lat temu, a więc tego typu działania są kompletnie bezwartościowe. Jak więc pozyskać linki? Możesz skorzystać z pośredników takich jak np. Linkhouse czy Whitepress i wykupić pakiety linkowania lub artykuły sponsorowane i tym samym pozyskiwać linki. Koszt wartościowych miejsc na umieszczanie artykułów sponsorowanych zaczynają się od 500 zł za artykuł.

Reasumując: Ile kosztuje pozycjonowanie sklepu internetowego?

Jak sam widzisz - nie ma jednoznacznej, dobrej odpowiedzi na to pytanie. Jak wspomniałem na początku: to zależy... Można przyjąć, że wszystkie powyższe działania, które przyniosą realne korzyści finansowe po dwóch latach konsekwentnych działań to koszt 150 - 200 tysięcy złotych, nie jest to więc mało. Z drugiej strony dobrze pozyskany ruch z Google będzie sprzedawać bez ponoszenia kolejnych kosztów jak ma to miejsce w przypadku np. reklamy płatnej. Rodzi się tutaj inne pytanie - czy można pozycjonować sklep w przypadku małego budżetu? Tak naprawdę wszystko zależy od sytuacji, choć niestety są pewne granice, których nie da się przekroczyć - koszty pracy copywritera, specjalisty, programisty, pozyskiwania linków czy samych narzędzi. Przyjmuje się, że absolutnie minimalna kwota przeznaczona na działania związane z SEO sklepu internetowego to 2000 zł netto miesięcznie. Przy mniejszym budżecie nie mają sensu żadne starania, bo na ich wyniki czekać będziesz musiał czekać bardzo długo, a przy tym należy pamiętać, że konkurencja nigdy nie śpi i cały czas oddala się w wyścigu o pierwsze pozycje w Google. Tak naprawdę wysokość budżetu na pozycjonowanie powinieneś przedyskutować z specjalistą, który wyznaczy cele krótko i długoterminowe i wskaże miejsca to natychmiastowej poprawy. Pamiętaj, że każda podróż zaczyna się od pierwszego kroku i nawet jeśli dzisiaj nie jesteś w stanie rozwijać swojego pozycjonowania w takim zakresie jak potrzebujesz, to nic nie szkodzi na przeszkodzie żeby zacząć. Jak zobaczysz pierwsze wyniki to będzie łatwiej przełknąć gorzką pigułkę, że pozycjonowanie sklepu to dzisiaj znaczne, ale konieczne koszta w Twoim e-biznesie.

Uczciwe pozycjonowanie SEO i reklama Google Ads

Uczciwe pozycjonowanie SEO i skuteczne kampanie w Google Ads to kluczowe elementy sukcesu online każdej firmy. W Exelmedia zdajemy sobie doskonale sprawę, że każdy projekt wymaga indywidualnego podejścia i staranności. Nasza agencja oferuje kompleksowe usługi w zakresie pozycjonowania stron internetowych oraz reklam w Google Ads, oparte na solidnych strategiach, najnowszych trendach rynkowych, a przede wszystkim – na uczciwych warunkach współpracy. Zdobądź przewagę konkurencyjną i skontaktuj się z nami już dziś, abyśmy mogli wspólnie opracować strategię, która przyspieszy rozwój Twojego biznesu.

Zachęcamy także do pogłębienia tematu uczciwych praktyk SEO - zapoznaj się z akcją społeczną, promującą uczciwe pozycjonowanie i reklamę w Google - #NABICIWSEO.


Porozmawiajmy o uczciwym marketingu

Dzwonię w sprawie nowej usługi
Proszę o kontakt
Wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych zgodnie z polityką prywatności